Jednou z možností pro ženu, jak si věnovat pozornost a pečovat o sebe, je vaginální napářka. Jedná se o bylinnou napářku, která pozitivně působí na ženské lůno a pečuje o ženské zdraví. Lze ji provádět v běžném ženském cyklu, v těhotenství i při porodu. Má mnoho pozitivních účinků na tělo i duši. Celý postup je jednoduchý a lze provádět doma. Jak napářka funguje, proč se používá v těhotenství a co k ní potřebujete?
Co je to vaginální napářka a jak funguje?
Vaginální bylinná napářka je procedura, která poskytuje péči o ženské zdraví. Často je nazývána také jako ženská bylinná napářka, v-steam, herbal steaming, yoni steam či vaginal steaming.
Při vaginální napářce žena dřepí nebo sedí nad párou z bylinného vývaru, jako je pelyněk, měsíček, rozmarýn nebo bazalka. Dochází tak nejen k očistě ženského lůna, ale také k termoterapeutickým a hydroterapeutickým účinkům.
Během napářky je potřeba postupovat opatrně a zkušeně. Pak bude vaginální napářka působit přesně tak, jak má. Měla by být příjemná a na ženu působit jemně. Největší účinek mají právě odpařující se bylinné páry, které příjemně prohřívají intimní partie. Je-li bylinná směs správně složená, přes sliznice a pokožku do těla proniká velké množství léčivých látek, které se dostávají až k ženským pohlavním orgánům (děloha, vaječníky).
Napářku lze provádět takřka kdekoliv. Ideálně doma, nebo v různých ženských kruzích, rituálech, meditacích či setkáních. Vaginální napářka také velmi pozitivně působí právě v období těhotenství, ale lze ji používat nejdříve od ukončeného 38. týdne těhotenství nebo při porodu. O tom ale více v odstavci níže.

Jaké nabízí bylinná napářka výhody pro zdraví?
Vaginální bylinná napářka má nespočet výhod pro ženské tělo i duši. Žena si konečně vytvoří prostor sama pro sebe, sedne si nad hřejivou voňavou páru, zabalí se do deky, pije bylinkový čaj a na chvíli se ponoří do sebe. Výhody jsou tudíž „nejen zdravotní“, ale i duševní.
Napařování je příjemné, ženu uvolňuje, a je tak ideální večer před spaním. Lze jej ale provádět během celého dne. Pozitivně působí na ženské tělo, pánevní oblast a ženské orgány. Žena se po ní cítí svěže a uvolněně.
Vaginální napářka pomáhá zejména k úpravě menstruačního cyklu, vyčištění menstruační krve (neměla by se ale provádět přímo při probíhající menstruaci) nebo jako podpůrný prostředek při léčbě gynekologických potíží (zánětů, cyst, myomů, nádorů, hemeroidů, prolapsu dělohy či při syndromu polycystických ovárií). V případě zdravotních potíží se ale vždy nejprve poraďte s odborníkem. Žena ji ale nemusí používat pouze v případě zdravotních problémů. Napářka má pozitivní účinky i pokud je žena zcela zdravá a trápí ji jen drobné neduhy.
S čím vám vaginální napářka pomůže?
- Zrelaxuje vás a uvolní svalové napětí.
- Pomáhá k lepší cirkulaci krve.
- Zkvalitní spánek a dodá klid.
- Zvýší sexuální senzitivitu a libido.
- Zreguluje emoční rovnováhu.
- Vyčistí dělohu a zvlhčí vagínu.
- Podpoří odvodnění a vylučování škodlivých látek.
- Pomáhá hojit rány na pohlavních orgánech.
- Zlepšuje stav pokožky a změkčuje jizvy.
- Snižuje příznaky PMS a čistí menstruační krev.
- Upravuje menstruační cyklus a čistí pochvu.
- Podporuje plodnost a uvolnění porodních cest.
- Revitalizuje dělohu po těhotenství a porodu.
- Prohřívá, uvolňuje, zvlhčuje a osvěžuje.

Proč v těhotenství a při porodu?
Vaginální napářka se používá také v těhotenství, ale až od ukončeného 38. týdne. Do té doby je kontraindikována. Podmínkou pro to, aby bylo možné tuto proceduru provádět, je zdravé donošené těhotenství, které probíhá v pořádku. Mluvíme konkrétně o termínové graviditě, kdy může již kdykoliv nastat porod.
V takovém případě může mít napářka pozitivní vliv na těhotenství a nastávající porod. Připraví miminku cestu prostřednictvím změkčení a uvolnění hráze i porodních cest. Zvlhčí sliznice a celkově ženu zrelaxuje. Pokud je zvolená vhodná bylinná směs, napářka navíc pomůže udržet příznivou vaginální mikroflóru.
Díky tomu žena lépe odolává různým vaginálním kvasinkovým infekcím. Pozor však, pokud infekce právě probíhá. V takovém případě se napářka doporučuje odložit až na dobu, kdy infekci řádně zaléčíte. Teplo a vlhko by ji totiž mohlo ještě naopak zhoršit.
Pokud žena cvičí s aniballem za účelem uvolnění porodní hráze, i zde se bylinná napářka doporučuje. Hráz krásně uvolní, a vy tak předejdete jejímu poranění při cvičení. Před porodem je ideální napářku provádět dvakrát až třikrát týdně. Vždy se ale poraďte se svou porodní asistentkou nebo se svým gynekologem.
Vaginální napářka a porod
Bylinná napářka je ale také vhodná při porodu. Platí zde to stejné, jako jsem zmiňovala výše. Bylinná pára pomáhá uvolnit porodní cesty i samotnou ženu. Pokud porod vázne a porodní cesty se neotvírají tak, jak bychom si představovaly, vaginální napářka pomůže zvlhčit sliznice a lépe porodní cesty otevřít. Celá procedura je navíc příjemná a určitě ji při začátku porodu oceníte. Díky lepšímu otevírání děložního čípku také často pomůže alespoň mírně ulevit od porodních bolestí.
I zde je důležité zvolit vhodnou bylinnou směs. S tím vám může pomoci také vaše porodní asistentka. Často se používá měsíček, mateřídouška, levandule a maliník. Pro podporu kontrakcí je vhodná také skořice. Během napářky si můžete chvíli oddechnout a naladit se na miminko. Můžete si představovat, jak se vám otevírají porodní cesty a miminko si nachází cestu ven.
Co k vaginální napářce potřebujete?
K vaginální napářce potřebujete bylinkovou směs, ze které si uvaříte silnější bylinkový čaj, hrnec, deku, kterou se omotáte a speciální stoličku, na kterou si sednete. Důležité také je, abyste měla během celé procedury klid a čas opravdu jen pro sebe. Ideální je pustit si příjemnou meditační hudbu a popíjet bylinkový čaj.
